Čo je víno?
IN VINO VERITAS - vo víne je pravda.
Čo to vlastne víno je? Víno je „alkoholický nápoj vyrobený prekvasením muštu alebo rmutu (kašovitej látky z rozličných plodín) vínnej révy rodu Vitis“. V ľudovom lekárstve boli vínu pripisované nadprirodzené účinky. Víno sa stalo symbolom životného štýlu.
Druhy vína
Členenie vín podľa farby: biele, červené, ružové.
Členenie podľa spracovateľského hľadiska: odrodové, značkové, cuvée, výber.
Členenie podľa obsahu cukru: suché, polosuché, polosladké, sladké.
Delenie na tiché, perlivé a šumivé vína vyplýva z pretlaku CO2 vo fľaši.
Typ vína a prívlastok
Podľa kvality hrozna, presnejšie podľa obsahu cukru v hrozne pri zbere sa vína delia do niekoľkých kategórií. Všeobecne sa dá povedať, že čím vyšší obsah cukru v hrozne, tým kvalitnejšie víno z neho možno vyrobiť. Táto poučka však neplatí vždy. Kvalitu vína ovplyvňuje i rad ďalších faktorov ako je obsah kyselín, bezcukornatý extrakt a podobne.
Kategórie vín sú tieto:
- stolové,
- akostné,
- kabinetné,
- neskorý zber,
- výber z hrozna,
- bobuľový zber,
- hrozienkový zber,
- slamové,
- ľadové,
- výber z cibéb.
História vína
Vinič hroznorodý patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny. Väčšina autorov vedeckých publikácií uvádza, že vinič pochádza zo strednej Ázie a z Kaukazu z oblasti Čierneho a Kaspického mora. Predpokladá sa, že väčšina vinohradníckych oblastí v Európe vznikla na územiach, ktoré boli obsadené Rimanmi. Tak sa rozšíril vinič do Francúzska, Portugalska a Španielska, pričom hranica bola na rieke Mosele v dnešnom Nemecku, ďalej do Čiech a na Slovensko. V hrobkách starých Etruskov sa našli fresky, ktorých vek sa odhaduje na viac ako 2 500 rokov. Obsahujú výjavy súvisiace s pestovaním viniča a výrobou vína. Našli sa aj ozdobné poháre a iné nádoby na víno. Z historických výskumov vyplýva, že v Egypte bolo známe víno už v najstarších dobách jeho dlhej histórie, teda už pred 3 200 rokmi pred n.l. Dôkazy o tom sa našli v hrobkách faraónov, kde sa medzi rôznymi kresbami nachádzali aj kresby o pestovaní viniča, lisovaní hrozna, ako aj o príprave vína a o jeho pití. Mŕtvym dokonca dávali do hrobu džbány naplnené vínom.